środa, 28 września 2016

Strajk kobiet a profesorstwo



Młody #czarnyprotest, czyli inauguracja roku akademickiego



We Wrocławiu 3 października br. odbędzie się Inauguracja Środowiskowa roku akademickiego. Młodzi podejmą naukę na 11 uczelniach publicznych. Jak minie ten dzień w kontekście zapowiadanego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet?
 
Pracownicy instytucji publicznych, a więc też uczelni, mają trudny wybór. Czy pełnić swoje obowiązki (także względem studentów świętujących tego dnia)? Czy przyłączyć się do strajkujących kosztem swojej pracy? Decyzja jest trudna, bo nikt nie chce podpaść – ani społeczeństwu, ani przełożonym. Wielu boi się, że straci pracę albo w przyszłości pracy w zawodzie nie znajdzie. Z drugiej jednak strony to właśnie pracownicy uczelni „po godzinach” angażują się w działalność społeczną, bo chcą mieć realny wpływ na swój kraj. I czują odpowiedzialność za innych.



Ale czy rzeczywiście trzeba wybierać?



Przecież uczelnie mogą dać jasny, wspólny i spójny sygnał swoim studentkom i pracowniczkom (a także studentom i pracownikom): „Nie ma znaczenia, czy się z Wami zgadzamy. Szanujemy odwagę. Mówcie to, co naprawdę myślicie”.



To wcale nie retoryczne, to całkiem poważne pytanie: co by się stało, gdyby władze największych wrocławskich uczelni zachęcały – nie tylko w #czarnyponiedzialek – swoich pracowników i podopiecznych do krytycyzmu i obywatelskiej aktywności?



„Wolność, rozumiana jako możliwość wyboru, zgodnie z własnym sumieniem i poszanowaniem wolności innych jest fundamentalnym prawem i obowiązkiem każdego człowieka”
(rektor PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Dorota Segda)



Co ty na to, akademicki świecie – pouczymy się razem cywilnej odwagi i społecznego zaufania?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz